Avrupa’nın enerji arzı güvenliğine Türk imzası

Serkan Arman / Bükreş – Avrupa’nın enerji arzı güvenliği açısından dün Romanya’da kritik önemde bir adım atıldı. Romanya’nın Karadeniz Kıyısı – Podişor Doğal Gaz Boru Hattı inşaatında ilk boru Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Romanya Başbakan Yardımcısı Marian Neacşu’nun katıldığı törenle indirildi.

Kalyon Holding’in 2020 yılında kazandığı ihalede SNTGN TRANSGAZ ile imzaların atılmasının ardından projenin inşası için geçtiğimiz haziranda işe başlama talimatı verilmişti. 

Dün inşaatına başlanan proje, Romanya’nın Karadeniz’de yer alan doğal gaz rezervlerinde yapacağı kapasite artırımı ile çıkaracağı ilave gazın ülkenin iç kesimlerindeki bağlantı noktalarına ulaştırılmasını kapsıyor. 

Cevdet Yılmaz projenin Avrupa’nın enerji güvenliği açısından kritik önemde olduğunu vurgulayarak, “Kalyon Holding, Avrupa’nın en büyük boru hattı projesini zorlu geçen bir ihale sürecinde devleri geride bırakarak tam puanla almayı başardı. Türk inşaat şirketleri dünyada büyük projeler tamamladı. Bu projeleri gördükçe gurur duyuyoruz” dedi. Neacşu ise, “Projenin takipçisi olacağım. İşlerin başlama talimatından sonra 2 yılda bu aşamaya gelinmesinden memnunuz” dedi.

100 bin ton çelik boru

Yılmaz, Türk firmalarının bugüne kadar Romanya’da 11 milyar dolarlık 211 proje üstlendiğini belirterek, iki ülke arasında geçen yıl 10 milyar dolar olan ticaret hacminin de bu yıl 12 milyar dolara çıkacağının öngörüldüğünü belirtti. Her zaman kazan – kazan ilkesiyle hareket ettiklerini vurgulayan Yılmaz, Türkiye ve Romanya’nın 3. ülkelerde birlikte çalışma potansiyeli olduğunu vurguladı. Toplam 308 kilometre uzunluğundaki projenin yapım bedeli yaklaşık 500 milyon euro olarak açıklandı. Hat, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Avusturya üzerinden geçen Avrupa’nın enerji güvenliği açısından çok önemli bir koridor olan BRUA koridoru ile birleşecek. 

Yıllık 12 milyar metreküpü aşkın kapasiteye sahip olacak hattan taşınacak gaz ile Romanya’daki tüketimin önemli bir kısmı karşılanacak. Proje kapsamında ayrıca, Kalyon Holding tarafından yaklaşık 100 bin ton ağırlığında çelik boru da tedarik ediliyor.

308 kilometre uzunluğunda

Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murathan Kalyoncu, 308 kilometrelik hattın 24 ayda tamamlanacağını ve Haziran 2025’te teslim edileceğini söyledi. Projenin yoğun olduğu dönemde 1200 kişiye istihdam sağlayacağını kaydeden Kalyoncu, “Türk mühendislik gücünü bir kez daha yurt dışına taşımış olduk” dedi.

Romanya’nın Karadeniz Kıyısı – Podişor Doğal Gaz Boru Hattı inşaatında ilk boru dün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Romanya Başbakan Yardımcısı Marian Neacşu’nun katıldığı törenle indirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir